Znam swoje wartości – 5 powodów dlaczego warto.

ewa-piwnicka-galaktyka-dusz
Spread the love
Znasz w swoim otoczeniu osobę, która poświęca dużo czasu na jedną dziedzinę życia, np. pracę, zaniedbując inne? Pomimo zaangażowania czuje w życiu bylejakość, ma poczucie stagnacji, zmęczenia, czuję, że coś jest nie tak z jej życiem?
Chciałaby inaczej, ale nie wie co z tym zrobić. Czy chodzi o samą pracę, czy o rodzaj pracy, a może jeszcze coś innego? Gdzie ma tego szukać?
Poczucie wewnętrznej pustki i bylejakości to zwykle życie według hierarchii wartości otoczenia. Życie pod linijkę, co wypada, a czego nie wolno. To nie jest widoczne, a wpływa znacząco na jakość życia.

„Zawsze jesteś wartościowym, wartościowym człowiekiem – nie dlatego, że ktoś tak mówi, nie dlatego, że odniosłeś sukces, nie dlatego, że zarabiasz dużo pieniędzy – ale dlatego, że postanawiasz w to uwierzyć i nie ma innego powodu”.

Wayne’a Dyera

Twoje wartości odzwierciedlają
to, co jest dla Ciebie ważne w życiu.

Czy naprawdę wiesz co jest ważne w Twoim życiu? Dlatego na początek poznaj 5 powodów, dla których znajomość i życie według własnych wartości nieodwracalnie wpłynie na jakość Twojego życia. By zachęcić Cię do poznania swoich wartości, które niezwykle wpływają na jakość życia jakie prowadzisz.
Zaczynamy!

Powód 1 wartości kształtują Ciebie jako człowieka, Twoją osobowość

Wartości kształtują myśli, słowa i czyny. mają bezpośredni wpływ na to jak myślimy o sobie. Im bardziej jesteśmy zgodni z wartościami, tym jesteśmy szczęśliwsi, bardziej pewni siebie i spełnienie. Badania pokazują, że samo myślenie o swoich wartościach obniża poziom stresu i pomaga czuć się bardziej zadowolonym z samego siebie.

Powód 2 Pomagają wzrastać i rozwijać się.

Gdy wiesz co cenisz, co sprawia, że dobrze się czujesz, łatwiej po to sięgnąć – bo wiesz czym to jest. Nazwałabym to osobiste zasady lub wewnętrzne cele. Im więcej wiesz czego potrzebujesz, tym szybciej następuje Twoje poznawanie siebie, Twój rozwój.


Powód 3 nadają kierunek przyszłości

Pomagają kreować przyszłość, której pragniemy doświadczyć. Są kompasem. Niezależnie od okoliczności zewnętrznych, otoczenia – Ty w sercu wiesz gdzie dążysz i tylko na tej podstawie dokonujesz najlepszych wyborów.
„co mówią inni” przestaje mieć znaczenie, bo masz swoją mapę i kierunek. Wiesz co się dla Ciebie liczy i jak chcesz żyć. Ta wiedza niesie wolność i dystans do wszelkich opinii i rad.

„Jeśli nie masz marzeń, jak chcesz je spełnić?” – jak głosi stara piosenka.

Wartości wspierają w nadaniu kierunku Twojemu życiu, są jednocześnie motorem napędowym – na samą myśl o prowadzeniu życia, jakie masz w sercu – chcesz wstać rano i robić wszystko co w Twojej mocy, by krok po kroku dotrzeć do tego miejsca.
wiedza o tym czego chcesz od życia, to pierwszy krok do tego.

Powód 4 Niosą wewnętrzną pełnię i poczucie sensu w życiu

Nie tyle wartości niosą wewnętrzną pełnię, co życie spójne z nimi. Nierozerwalnie połączone z poczuciem siebie kompletnego. Są niemal jak wewnętrzny kodeks, od którego wszelkie odstępstwa niosą poczucie porzucania siebie, a za tym idzie utrzymanie zdrowia psychicznego i zachowanie zdrowych wzorców zachowań.

Sabat na Majorce - Galaktyka Dusz by Ewa Piwnicka
Galaktyka Dusz by Ewa Piwnicka

Powód 5 Ułatwiają rozumieć swoje decyzje i ich motywy

Decyzje, które podejmujemy, są odzwierciedleniem naszych wartości i przekonań i zawsze są ukierunkowane na określony cel. Chociaż nie wiemy co kierowało naszą decyzją, czuliśmy, że dany wybór będzie najwłaściwszy.
Gdy podejmujemy decyzje spójne z naszymi wartościami, są to decyzje świadome, prowadzące do tego co dla nas ważne.


Znajomość swoich wartości to praktyka świadomego życia. Wspomniane 5 powodów są zaledwie kroplą w oceanie możliwości jakie niesie wiedza o swoich wartościach.
Nie przesadzę jeśli powiem, że wartości to Twój główny filar, na którym opierają się pozostałe aspekty Ciebie.

Chcesz poznać swoje wartości?

Workbook składa się z trzech części. 
W tej podróży określisz
kim jesteś – kim chcesz się stać, gdzie jesteś – gdzie chcesz być.
Określisz swoje wartości – one są Twoimi (niezbędnymi, ale niewidocznymi) drogowskazami wskazującymi drogę do życia spójnego z Tobą, o najwyższych standardach.
A takie życie kreujesz, prawda?

Jeśli nie lubisz czytać

Podcasty

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Dołącz do listy oczekujących Niezwłocznie damy znać, gdy produkt pojawi się. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.