Znam swoje wartości – 5 powodów dlaczego warto.

Spread the love
Znasz w swoim otoczeniu osobę, która poświęca dużo czasu na jedną dziedzinę życia, np. pracę, zaniedbując inne? Pomimo zaangażowania czuje w życiu bylejakość, ma poczucie stagnacji, zmęczenia, czuję, że coś jest nie tak z jej życiem?
Chciałaby inaczej, ale nie wie co z tym zrobić. Czy chodzi o samą pracę, czy o rodzaj pracy, a może jeszcze coś innego? Gdzie ma tego szukać?
Poczucie wewnętrznej pustki i bylejakości to zwykle życie według hierarchii wartości otoczenia. Życie pod linijkę, co wypada, a czego nie wolno. To nie jest widoczne, a wpływa znacząco na jakość życia.

„Zawsze jesteś wartościowym, wartościowym człowiekiem – nie dlatego, że ktoś tak mówi, nie dlatego, że odniosłeś sukces, nie dlatego, że zarabiasz dużo pieniędzy – ale dlatego, że postanawiasz w to uwierzyć i nie ma innego powodu”.

Wayne’a Dyera

Twoje wartości odzwierciedlają
to, co jest dla Ciebie ważne w życiu.

Czy naprawdę wiesz co jest ważne w Twoim życiu? Dlatego na początek poznaj 5 powodów, dla których znajomość i życie według własnych wartości nieodwracalnie wpłynie na jakość Twojego życia. By zachęcić Cię do poznania swoich wartości, które niezwykle wpływają na jakość życia jakie prowadzisz.
Zaczynamy!

Powód 1 wartości kształtują Ciebie jako człowieka, Twoją osobowość

Wartości kształtują myśli, słowa i czyny. mają bezpośredni wpływ na to jak myślimy o sobie. Im bardziej jesteśmy zgodni z wartościami, tym jesteśmy szczęśliwsi, bardziej pewni siebie i spełnienie. Badania pokazują, że samo myślenie o swoich wartościach obniża poziom stresu i pomaga czuć się bardziej zadowolonym z samego siebie.

Powód 2 Pomagają wzrastać i rozwijać się.

Gdy wiesz co cenisz, co sprawia, że dobrze się czujesz, łatwiej po to sięgnąć – bo wiesz czym to jest. Nazwałabym to osobiste zasady lub wewnętrzne cele. Im więcej wiesz czego potrzebujesz, tym szybciej następuje Twoje poznawanie siebie, Twój rozwój.


Powód 3 nadają kierunek przyszłości

Pomagają kreować przyszłość, której pragniemy doświadczyć. Są kompasem. Niezależnie od okoliczności zewnętrznych, otoczenia – Ty w sercu wiesz gdzie dążysz i tylko na tej podstawie dokonujesz najlepszych wyborów.
„co mówią inni” przestaje mieć znaczenie, bo masz swoją mapę i kierunek. Wiesz co się dla Ciebie liczy i jak chcesz żyć. Ta wiedza niesie wolność i dystans do wszelkich opinii i rad.

„Jeśli nie masz marzeń, jak chcesz je spełnić?” – jak głosi stara piosenka.

Wartości wspierają w nadaniu kierunku Twojemu życiu, są jednocześnie motorem napędowym – na samą myśl o prowadzeniu życia, jakie masz w sercu – chcesz wstać rano i robić wszystko co w Twojej mocy, by krok po kroku dotrzeć do tego miejsca.
wiedza o tym czego chcesz od życia, to pierwszy krok do tego.

Powód 4 Niosą wewnętrzną pełnię i poczucie sensu w życiu

Nie tyle wartości niosą wewnętrzną pełnię, co życie spójne z nimi. Nierozerwalnie połączone z poczuciem siebie kompletnego. Są niemal jak wewnętrzny kodeks, od którego wszelkie odstępstwa niosą poczucie porzucania siebie, a za tym idzie utrzymanie zdrowia psychicznego i zachowanie zdrowych wzorców zachowań.

Galaktyka Dusz by Ewa Piwnicka

Powód 5 Ułatwiają rozumieć swoje decyzje i ich motywy

Decyzje, które podejmujemy, są odzwierciedleniem naszych wartości i przekonań i zawsze są ukierunkowane na określony cel. Chociaż nie wiemy co kierowało naszą decyzją, czuliśmy, że dany wybór będzie najwłaściwszy.
Gdy podejmujemy decyzje spójne z naszymi wartościami, są to decyzje świadome, prowadzące do tego co dla nas ważne.


Znajomość swoich wartości to praktyka świadomego życia. Wspomniane 5 powodów są zaledwie kroplą w oceanie możliwości jakie niesie wiedza o swoich wartościach.
Nie przesadzę jeśli powiem, że wartości to Twój główny filar, na którym opierają się pozostałe aspekty Ciebie.

Chcesz poznać swoje wartości?

Workbook składa się z trzech części. 
W tej podróży określisz
kim jesteś – kim chcesz się stać, gdzie jesteś – gdzie chcesz być.
Określisz swoje wartości – one są Twoimi (niezbędnymi, ale niewidocznymi) drogowskazami wskazującymi drogę do życia spójnego z Tobą, o najwyższych standardach.
A takie życie kreujesz, prawda?

1 Comments

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

error: Te treści są chronione !!
Dołącz do listy oczekujących Niezwłocznie damy znać, gdy produkt pojawi się. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.